pobranie wielonarządowe od zmarłego dawcy w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem

„Aniołowie przychodzą nas odwiedzić, a my rozpoznajemy ich dopiero, gdy odejdą.”

George Eliot

W miniony weekend w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się pobranie wielonarządowe od zmarłego dawcy. Wysoce specjalistyczny zabieg możliwy był w naszym Szpitalu dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i pracowników Szpitala. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych udało się zebrać zespoły transplantacyjne z Polski, a do pobrania płuc przyleciał zespół z czeskiej Pragi. Dawca miał rzadką grupę krwi i w chwili koordynacji nie było żadnego biorcy płuc w Polsce z tą grupą. W takiej sytuacji, aby narządy się nie zmarnowały Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji - Poltransplant poszukuje biorców na terenie całej Europy. Okazało się, że biorca w Czechach czekał na ratujący życie przeszczep płuc.

Należy przede wszystkim podkreślić, że po stwierdzeniu zgonu, gdy lekarze zapytali rodzinę, jakie było zdanie zmarłego na temat transplantacji, rodzina wiedziała, że popierał transplantację. Dzięki temu, że w tej rodzinie rozmawiało się o transplantacji ta rozmowa uratowała kilka żyć.

• 15 styczeń 2024 12:23