Przyjęcie do porodu

Do porodu nie jest potrzebne skierowanie do szpitala

Niezbędne dokumenty:

  1. Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport).
  2. Karta przebiegu ciąży.

Oryginały wyników badań z okresu ciąży:

  1. Grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi.
  2. Aktualne wyniki badań z ostatniego miesiąca (jeśli nie są wpisane w kartę ciąży)
  3. Wszystkie wyniki badań USG wykonane w okresie ciąży.
  4. Ostatni wynik badania WR (jeśli nie jest wpisany w kartę ciąży).
  5. Inne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itp. (jeśli były przeprowadzane w obecnej ciąży).
  6. Karty informacyjne z ewentualnych pobytów w szpitalu.

Dwa - trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu sugerujemy przygotowanie się do pobytu w szpitalu poprzez spakowanie:

Dla siebie:

- wygodna nocna bielizna umożliwiające karmienie piersią (2-3 sztuki),
- cienki szlafrok , skarpetki, klapki pod prysznic, kapcie,
- biustonosz przystosowany (najkorzystniej) do karmienia piersią,
- przybory toaletowe,
- dwa ręczniki ( kąpielowy i zwykły),
- majtki jednorazowego użytku lub z czystej bawełny,
- paczka zwykłych podpasek (najlepiej dużego rozmiaru),
- niegazowana woda mineralna (najlepiej w butelce z ustnikiem),
- rzeczy, bez których nie wyobraża sobie Pani pobytu w szpitalu.

 

Dla osoby towarzyszącej (w przypadku porodów rodzinnych):

   - wygodne ubranie na zmianę-zwłaszcza zimą (np.: t-shirt, luźne spodnie czy spodenki) ,
- buty na zmianę (klapki, kapcie),
- coś do jedzenia i picia,
- jednorazowe ubranie ochronne zakupione w kiosku szpitalnym

Dla Dziecka:

Zapewniamy dziecku pieluchy tetrowe i bieliznę noworodkową będącą na wyposażeniu oddziału.

Jeżeli Rodzice życzą sobie, aby ich dziecko ubrane było we własne ubranka, potrzebne będą:

 - kaftaniki bawełniane, śpioszki lub pajacyki
- koszulki lub body
- dwie pary skarpetek i  para rękawiczek
- kocyk lub śpiworek (rożek)
- bawełniane czapeczki bez wiązania

   Mile widziane pieluchy jednorazowe i chusteczki nawilżające, co ułatwi personelowi i mamie pielęgnację dziecka.

Pamiętajmy:
- o wcześniejszym przygotowaniu niezbędnych dokumentów i spakowaniu się, bo skurcze czy emocje nie pozwalają później zebrać myśli

- zwykle pobyt na oddziale nie powinien trwać dłużej niż 72 godziny, należy liczbę zabieranych rzeczy dostosować do przewidywanego czasu pobytu w szpitalu; w tym samym pokoju przebywać będzie jeszcze Pani dziecko, mogą być współpacjentka / tki i ich dzieci oraz odwiedzający

- wszelkie ,,listy rzeczy do zabrania " (także tę powyżej) traktować należy wyłącznie orientacyjnie,  dostosowując je do własnych przyzwyczajeń

 

Poród rodzinny:

Wiele kobiet nie wyobraża sobie porodu bez bliskiej osoby. Przy porodzie może być obecny partner,  mama, siostra czy przyjaciółka kobiety. W każdym razie powinna to być bliska osoba, która swoją obecnością pozytywnie wpłynie na rodzącą.
Poród rodzinny jest idealnym rozwiązaniem: przyszła Mama czuje się pewniej, pomimo pobytu w szpitalu, ponieważ ma przy boku bliską osobę, a wraz z maluchem cały czas znajduje się pod fachową opieką lekarza i położnej.
Osoba asystująca jest bardzo ważnym pomocnikiem, opiekuje się przyszłą Mamą, w każdej chwili może również wezwać personel, gdy cokolwiek wyda się niepokojące.
Pomieszczenie do porodu rodzinnego to sala z wanną urządzona na wzór pokoju mieszkalnego, ale wyposażona w sprzęt ułatwiający przebycie pierwszej fazy porodu. Pokój daje poczucie intymności, stwarza domową atmosferę, która ma korzystny wpływ na rodzącą.
W pierwszym etapie porodu personel zespołu położniczego dyskretnie nadzoruje stan Mamy i jej rodzącego się dziecka. Dopiero w drugiej jego fazie badania i pomiary wykonywane są z większą częstotliwością, położna przygotowuje rodzącą do „finału”,  w końcu przyjmuje poród.
Gdy maleństwo powita świat, jest ułożone na brzuchu Mamy, szczęśliwy Tata natomiast drżącą ręką przecina pępowinę. A gdy poród dobiegnie końca, Tata robi zdjęcia.
Po pewnym czasie maleństwo zostaje poddane rutynowej kontroli lekarskiej. Potem cała trójka przez jakiś czas cieszy się sobą. Są to piękne chwile, podczas których staramy się rodzinie nie przeszkadzać.
Rodzenie w asyście męża pogłębia związek, zbliża małżonków do siebie, umacnia łączące ich uczucie. Nie warto jednak zmuszać partnera do uczestnictwa w porodzie, jeśli on sam tak nie zdecyduje. Jeżeli jednak Tatuś marzy o tym, aby przeciąć pępowinę - poród rodzinny będzie dla Państwa na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Na oddziale położniczym dla kobiet oczekujących narodzin dziecka prowadzone są spotkania przygotowujące do porodu i pielęgnacji noworodka. Dokładne informacje dotyczące terminów spotkań pod numerem telefonu: 864775495.

W szpitalu istnieje możliwość skorzystania bezpłatnie z nowoczesnej metody uśmierzania bólu porodowego przy pomocy gazu rozweselającego Entonox oraz przezskórnej elektrostymulacji przy użyciu aparatu TENS.