Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko raka przełyku, gardła, pęcherza moczowego i jamy ustnej o połowę w ciągu 5 lat. Ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe spada do poziomu ryzyka osób niepalących już 2-5 lat po zerwaniu z nałogiem. Częstość raka płuca spada dwukrotnie po 10 latach niepalenia. Najważniejszym etapem walki z nałogiem jest podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. Dla wielu pacjentów będzie to troska o zdrowie swoje lub bliskich, dla innych będzie to chęć zaoszczędzenia środków przeznaczanych na zakup papierosów Niezależnie od powodów tej decyzji, jest to pierwszy i najważniejszy etap walki z nałogiem.
Pomocne może okazać się zastąpienie nałogu nowym celem lub hobby, tak zwanym zdrowym nałogiem. Przygotowania do maratonu lub biegu survivalowego, zajęcia na basenie, taniec, jazda na rowerze czy intensywne spacery z psem to przykłady nowych zainteresować, które nie tylko odwrócą uwagę od nałogu, ale również poprawią wydolność oddechową byłego palacza. Sprawdzonym sposobem są również zdrowe przekąski oraz gumy do żucia, które pomogą zastąpić chęć zapalenia lub sięgnięcia po papierosa. Nie zapomnij zaopatrzyć się w nie wychodząc z domu do pracy, szkoły czy też na spotkanie z przyjaciółmi. W przypadku nieudanej próby zerwania z paleniem papierosów lub słabnącej motywacji, warto udać się na konsultację lekarską do poradni leczenia uzależnień.
UWAGA! Możesz również skorzystać z telefonu zaufania. Pod numerem 801 108 108 czekają specjaliści wspierający osoby nieradzące sobie z nałogiem.
Pamiętaj!
W rzucaniu palenia najważniejsze jest odpowiednie nastawienie psychiczne i motywacja.
Specjalistycznego wsparcia może udzielić również lekarz, przepisując lekarstwa ułatwiające rzucenie palenia. Leczenie, w zależności od decyzji lekarza, może polegać na nikotynowej terapii zastępczej (popularne pastylki, inhalatory, spraye, gumy i plastry z nikotyną) bądź na terapii farmakologicznej cytyzyną, warenikliną lub bupropionem. Taka terapia ma na celu zmniejszenie chęci sięgnięcia po papierosa. Nikotynowa terapia zastępcza polega na doraźnym sięganiu po środki wspierające w sytuacji uczucia chęci zapalenia papierosa. Jej zadaniem jest niwelowanie dyskomfortu i głodu nikotynowego.
Terapia farmakologiczna polega na kilkutygodniowej kuracji według ściśle ustalonego dawkowania, której celem jest leczenie uzależnienia od nikotyny oraz obniżanie skutków ubocznych rzucania palenia.
Niezależnie od ilości spalanych papierosów uzależnienie od nich niesie poważne konsekwencje zdrowotne. Mimo, iż proces zrywania z nałogiem jest trudny i wymaga silnej woli, to warto zadbać o siebie i bliskich. Na rynku istnieje wiele rozwiązań obniżających nieprzyjemne dolegliwości związane z odstawieniem nikotyny, dzięki którym możesz łatwiej przejść najtrudniejszy etap odstawienia papierosów i cieszyć się zdrowiem.