70-lecie Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem

W dniu 5 października 2023 r. odbyła się uroczystość 70-lecia Szpitala. Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem. W trakcie homilii proboszcz parafii ks. kan. Edward Łapiński podkreślił rolę całego personelu medycznego przypominając, że ich praca jest piękną służbą na rzecz drugiego człowieka. Dalsza część uroczystości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Zgromadzonych licznie gości i pracowników Szpitala przywitała Pani Dyrektor Bożena Grotowicz. Udział w Jubileuszu wzięli przedstawiciele władz różnych szczebli m. in. Jacek Bogucki Senator RP, Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w KPRM, Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, Łukasz Siekierko Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu wysokomazowieckiego, Radni Powiatu na czele z Przewodniczącym Rady Dorotą Łapiak,  Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, konsultanci wojewódzcy z poszczególnych dziedzin medycyny, dyrektorzy szpitali z terenu województwa podlaskiego, Dyrektorzy i kierownicy wojewódzkich i powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących ze Szpitalem, byli i obecni pracownicy Szpitala i inni zaproszeni goście. Było to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szpitalnej. Podczas Jubileuszu uhonorowani zostali pracownicy Szpitala oraz goście, którzy swoimi działaniami przysłużyli się do jego rozwoju. Odznaczeniem „Zasłużony dla ochrony zdrowia” przyznawanym przez Ministra Zdrowia, uhonorowani zostali wieloletni pracownicy:

1. Dybowska Bożena,
  2. Grabiński Tomasz,
  3. Kaczyńska Anna,
  4. Knieć Agnieszka,
  5. Kwiatkowska Katarzyna,
  6. Malinowska Joanna Elwira,
  7. Niewińska Barbara,
  8. Ołtarzewska Anna,
  9. Porowska Agnieszka,
  10. Rudko Mirosław,
  11. Staśczak Irena,
  12. Tołwiński Marcin,
  13. Truskolaski Janusz,
  14. Wądołkowska Anna,
  15. Wierzchowska-Żach Agata.

Wręczono również okolicznościowe wyróżnienia od Starosty wysokomazowieckiego i Dyrektora Szpitala, aby docenić w ten sposób pracowników z najdłuższym stażem pracy w wysokomazowieckim szpitalu.

Szpital w obecnej lokalizacji  oddano  do  użytku  w 1953 roku jako nowy, dobrze  wyposażony  obiekt  szpitalny  z  230  łóżkami  i  4  podstawowymi  oddziałami: wewnętrznym, dziecięcym, chirurgicznym  i  położniczo - ginekologicznym. Był  to  jeden z najnowocześniejszych  szpitali  powiatowych  w  województwie  białostockim, który  znajdował  się  na  liście  Ministerstwa  Obrony  Narodowej.

Obecnie Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem dysponuje 157 łóżkami. W strukturze organizacyjnej Szpital posiada następujące Oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Blokiem Operacyjnym, Pediatryczny, Ginekologiczny i Położniczo-Noworodkowy, Chirurgiczny Ogólny, Urazowo-Ortopedyczny, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz utworzone w 2022 roku Rehabilitacyjny oraz Rehabilitacji Pulmonologicznej w Krzyżewie. Łącznie  na Oddziałach szpitalnych  hospitalizowanych jest rocznie 7 tys. pacjentów.

W latach 2019-2022 Szpital przeszedł kompleksową modernizację. Wyremontowano i zmodernizowano wszystkie oddziały szpitalne, poradnie, laboratorium, aptekę i wszystkie pracownie. Kompleksową modernizację w 2022 roku przeszedł także zabytkowy budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ciechanowcu, który dysponuje dodatkowo 68 łóżkami. Wszystkie podejmowane działania i inicjatywy mają na celu podniesienie standardów świadczonych usług oraz zwiększenie ich dostępności dla mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego w myśl misji Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem tj. „Odpowiedzialna, przy wzajemnym zaufaniu, posługa osobie chorej”.

Dziękujemy wszystkich za obecność i moc życzeń.

• 6 październik 2023 12:57