21 LISTOPADA 2024 r. - ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.
Palenie tytoniu a zdrowie
Palenie tytoniu jest jednym z najgroźniejszych czynników rakotwórczych, które można wyeliminować. Badania wskazują, że jest ono odpowiedzialne za 93 proc. przypadków raka płuca u mężczyzn oraz 77 proc. u kobiet po 35. roku życia w Polsce.
Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów. Oprócz raka płuca, palenie jest również związane z innymi chorobami nowotworowymi, takimi jak rak jamy ustnej, gardła czy przełyku.
Korzyści płynących z rzuceniem palenia tytoniu jest bardzo dużo. Pierwsze pojawiają się już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa! Po upływie 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę niższe, a ryzyko zawału serca jest na tym samym poziomie jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą skorzystać z pomocy:
- Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 21.00 i w soboty od 9.00 – 15.00
Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej https://jakrzucicpalenie.pl/