Koordynator Oddziału- dr n. med. Sebastian Żukowski - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny ratunkowej.
Pielęgniarka Oddziałowa- mgr Elwira Malinowska
Lekarz dyżurny tel.: (86) 477-54-54
Punkt pielęgniarski tel.: (86) 477-55-59
Opieka medyczna w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym :
- dr n. med. Swietłana Bolińska
- lek. Michał Posmyk
- lek. Kamil Olszewski
- lek. Dmytro Makonchuk
Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.
Stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.:
- utrata przytomności,
- zaburzenia świadomości
- napad drgawek,
- nagły silny ból w klatce piersiowej,
- nagły silny ból brzucha,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych,
- uraz,
- zatrucie,
- rozległe oparzenia.
Stany wymienione powyżej wymagają podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych oraz leczenia. Udzielanie świadczeń zdrowotnych w SOR polega na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Po zdiagnozowaniu pacjenta oraz ustabilizowaniu jego funkcji życiowych jest on wypisywany lub – jeśli wymaga dalszego leczenia – przekazywany do oddziału, który zajmuje się leczeniem danej jednostki chorobowej.
Do SOR nie powinni zgłaszać się pacjenci, którzy chcą uzyskać:
- receptę na stosowane przewlekle leki,
- konsultację w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
- skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe,
- zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz inne zaświadczenia i druki medyczne nie związane ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego
Wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej.