OTWARCIE ODDZIAŁU REHABILITACJI PULMONOLOGICZNEJ W KRZYŻEWIE

W dniu 5 października 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie nowo utworzonego Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej w Krzyżewie.

Dzięki zawarciu umowy z NFZ, obok Oddziału Rehabilitacyjnego, gdzie prowadzona jest stacjonarna rehabilitacja ogólnoustrojowa osób ze schorzeniami i dysfunkcjami narządu ruchu, od teraz w Krzyżewie będą świadczone usługi rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych, których dotychczas nasz Szpital nie miał w swojej ofercie.      Ponadto należy dodać, że w województwie podlaskim jako pierwsi rozpoczynamy świadczenie usług rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych. Do tej pory pacjenci z naszego regionu zmuszeni byli szukać tego typu pomocy w województwie warmińsko-mazurskim lub mazowieckim.

W uroczystym otwarciu i poświęceniu wyremontowanych pomieszczeń udział wzięli przedstawiciele władz rządowych oraz samorządowych, m.in. Poseł RP Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wojciech Kuźmicki- Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński oraz Radni Powiatu, Ks. Zdzisław Dylnicki – Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sokołach, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu powiatu wysokomazowieckiego będący członkami Rady Społecznej Szpitala z terenu powiatu wysokomazowieckiego, Dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, Pracownicy Szpitala i inni zaproszeni goście.

W nowo utworzonym 20-łożkowym Oddziale będzie realizowana rehabilitacja pulmonologiczna  w warunkach stacjonarnych, która przeznaczona jest dla pacjentów wymagających kontynuacji leczenia powikłanych lub przedłużających się chorób płuc i układu oddechowego. Rehabilitacja będzie prowadzona m. in. w następujących schorzeniach:
przewlekłe nieżyty oskrzeli, zanikowe, śluzowe, śluzowo-ropne, po przebytych zaostrzeniach z zaburzeniami wentylacji, rozedma i pylica płuc z towarzyszącym nieżytem oskrzeli,  POChP, przewlekłe śródmiąższowe choroby płuc z zaburzeniami wentylacji, astma oskrzelowa po zaostrzeniach, rozstrzenie oskrzeli, stany po przebytym odoskrzelowym zapaleniu płuc, stany po przebytym wysiękowym zapaleniu opłucnej. Celem rozpoczęcia rehabilitacji na Oddziale wymagane jest dostarczenie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę np. z oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii, poradni gruźlicy płuc i chorób płuc, rehabilitacji, alergologicznej.

W trakcie pobytu, w ramach rehabilitacji stacjonarnej, pacjenci będą korzystali ze specjalistycznych porad lekarskich oraz z szerokiego zakresu zabiegów rehabilitacyjnych. Terapię poprowadzą wykwalifikowani fizjoterapeuci, w celu uzyskania jak najlepszych efektów i poprawy kondycji Pacjenta.

Przypomnijmy, że remont generalny oraz dostosowanie pomieszczeń budynku w Krzyżewie zostały wykonane w 2015 w ramach projektu zrealizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Natomiast wyposażenie Oddziałów Rehabilitacyjnego i Rehabilitacji Pulmonologicznej oraz prace dostosowujące pomieszczenia do wymagań przepisów prawnych w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych zostały pokryte ze środków własnych Szpitala.

Nowo otwarty Oddział będzie służył przede wszystkim dla mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, ale również dla pacjentów spoza powiatu, jako uzupełnienie kompleksowej opieki nad pacjentem w procesie rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności układu oddechowego.

• 6 październik 2022 15:40